آموزش تصویری ساخت لوستر سقفی با طناب

آموزش ساخت لوستر ارزان از جنس طناب

در دکوراسیونی آموزش تصویری ساخت لوستر سقفی با طناب را میخوانید.

ساخت یک لوستر جدید و ارزان ایده خوبی برای ایجاد تنوع در دکوراسیون خانه است. اگر واژه “لوستر” را در ساختنی جسجو کنید، روش‌های مختلفی برای ساخت لوستر پیدا کنید که برخی از آنها واقعاً ارزان هستند. در این پست هم سراغ یک لوستر سقفی ارزان دیگر رفته ایم. لوستر سقفی که با طناب درست میشود.

این لوستر سقفی را می‌توانید در هر اندازه ای که می‌خواهید بسازید و برای هر کجای خانه استفاده کنید. طراحی ساده لوستر باعث میشود خیلی راحت در هر نوع دکوراسیونی قابل استفاده باشد. اگر کمی‌طناب و چسب داشته باشید، همین حالا می‌توانید این لوستر سقفی را بسازید. پس دست به کار شوید!

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر

 

گام اول : وسایل مورد نیاز

    طناب کتان (حدود سه متر)
    چسب چوب
    دو قلم موی بزرگ
    وازلین
    یک قالب چوبی
    بادکنک در اندازه دلخواه
    کمی‌روزنامه
    کاسه بزرگ
    دستکش

گام دوم : طناب را شکل بدهید

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر

 

طناب را داخل قالب شکل بدهید

برای شکل دادن طناب به یک قالب شبیه چیزی که در تصویر می‌بینید، نیاز دارید. جنس و اندازه قالب تاثیری روی ظاهر لوستر ندارد. تا وقتی که بتوانید طناب را به این شکل دربیاورید، هر چیزی جواب میدهد. در هر خانه ای می‌تواند یک وسیله با کارکرد مشابه پیدا کرد. بهتر است عرض قالبی که استفاده می‌کنید، ۵ سانتیمتر باشد. البته این عرض به ضخامت طناب هم بستگی دارد.

برای شروع به کف و لبه‌های قالب کمی‌وازلین بزنید. سپس داخل یک کاسه بزرگ کمی‌چسب چوب را با آب مخلوط کنید تا رقیق بشود. کمی‌از طناب را داخل کاسه چسب فرو کنید تا کاملاً به چسب آغشته بشود (چسب اضافی روی طناب را با انگشت تان بگیرید). سپس آن را داخل قالب شکل بدهید. وقتی قالب کاملاً با طناب پر شد، صبر کنید تا چسب خشک بشود. سپس طناب را از قالب بیرون بیاورید و ادامه اش را با همین روش شکل بدهید.

مقدار طنابی مارپیچی که می‌سازید به اندازه ای که برای لوستر سقفی در نظر گرفته اید، بستگی دارد.

گام سوم : طناب را دور بادکنک بپیچید

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر

 

بادکنک یا توپ تان را بردارید و دور یک نیمه آن را با چسب نواری بپوشانید. از چسب نواری پهن و قوی استفاده کنید. چسب‌های معمولی نمی‌توانند طناب را نگه دارند و به همین خاطر برای این پروژه مناسب نیستند.

حالا می‌توانید طنابی که در مرحله قبل شکل داده اید را دور پایین دور بادکنک بپیچید. حلقه‌ها را کاملاً نزدیک بهم و فشرده بسازید. هرچه سطح تماس حلقه‌های طناب با هم بیشتر باشد، ساخت لوستر ساده تر میشود. چسب نواری بطور موقت طناب را روی بادکنک نگه میدارد.

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر

 

بعد از اینکه یک نیمه بادکنک را با طناب پوشاندید، باز هم کمی‌چسب چوب و آب را با هم مخلوط کنید. با قلم مو چسب رقیق شده را روی طناب بزنید. همه قسمت‌های طناب را با چسب بپوشانید. نباید خیلی به طناب چسب بزنید چون چسب داخل شکاف‌ها را پر میکند و ظاهر لوستر را خراب میکند. در مجموع باید چهار لایه چسب روی طناب‌ها بزنید. صبر کنید هر لایه خشک بشود و سپس سراغ لایه بعدی بروید. بعد از اینکه هر لایه چسب را می‌زنید، با یک قلم موی تمیز چسب داخل شکاف‌ها را پاک کنید.

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر,دکوراسیونی

 

وقتی هر چهار لایه چسب را زدید و خشک شدند، می‌توانید طناب را از بادکنک جدا کنید. بادکنک را بترکانید (یا بادش را خالی کنید) و چسب نواری را از طناب جدا کنید.

لوستر سقفی آماده است

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر

 

می‌توانید لوستر را همینطور ساده از سقف آویزان کنید یا آن را بیشتر تزیین کنید. اگر بخواهید می‌توانید لوستر را رنگ بزنید یا مرکزش را با یک تکه پلاستیک تزیینی بپوشانید.

 

آموزش ساخت لوستر سقفی,ساخت لوستر,دکوراسیونی

 

این  لوستر را می‌توانید به هر نوع لامپی اضافه کنید. بخاطر سبک بودن لوستر، نیاز به اتصالات پیچیده ندارید و کارتان با کمی‌سیم و چسب راه می‌افتد. به سر طناب‌ها چند تکه سیم ببندید و سیم‌ها را با چسب یا میخ از سقف وصل کنید.

 

آموزش تصویری ساخت لوستر سقفی با طناب

جمع آوری : دکوراسیون داخلی

مطالب مشابه
مطالب مشابه
گالری عکس
نظر شما چی هست؟