آموزش تصویری ساخت میز تحریر

میز تحریر جادار و استاندارد را خودتان بسازید

در این بخش از بسازید در سایت دکوراسیونی آموزش تصویری ساخت میز تحریر را مشاهده میکنید.

ساخت فضای استاندارد برای مطالعه کودکان کمی‌هزینه بر است. در این بسازید طرز ساخت یک میز تحریر چوبی را یاد می‌گیرید که هم استاندارد است و هم ساختنش ساده است. ابعاد این میز تحریر برای استفاده کودکان دبستانی مناسب است؛ با اینحال ممکن است لازم باشد اندازه‌ها را با توجه به قد فرزندتان تغییر بدهید.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

از همین روش می‌توانید برای ساخت میز تحریر بزرگتر هم استفاده کنید. هرچه از چوب بهتر و زیباتری استفاده کنید، میز تحریر زیباتر میشود. این میز تحریر ظاهر شیک و مرتبی دارد و به همین خاطر می‌توانید آن را در نشیمن هم قرار بدهید.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

گام اول : وسایل مورد نیاز

    یک تخته ۳۸۰ در ۷۲۸ میلیمتری – کف میز
    دو تخته ۲۱۰ در ۳۸۰ میلیمتری – لبه‌های میز
    یک تخته ۱۰۲ در ۷۲۸ میلیمتری – جلوی میز
    یک تخته ۲۱۰ در ۸۰۰ میلیمتری – پشت میز
    دو تخته ۴۰۰ در ۴۰۰ میلمتری – درهای روی میز
    یک تخته ۱۵۰ در ۶۸۴ میلیمتری – تخته زیری میز
    یک تخته ۱۹۰ در ۷۶۸ میلیمتری – تخته زیر پایی
    چهار تخته ۳۲ در ۵۰۰ میلیمتری – پایه‌های عمودی
    دو تخته ۴۴ در ۴۴ در ۴۰۰ میلیمتری – پایه‌های افقی
    چهار تکه چوب ۴۴ در ۴۴ در ۱۰ میلیمتری – زیری پایه‌ها
    پیچ‌های ۴٫۵ میلیمتری
    چهار لولا به همراه پیچ‌های ۱۶ میلیمتری
    چسب چوب

برای ساخت میز تحریر به چوب‌هایی با ضخامت ۱۸ و ۲۰ میلیمتر نیاز دارید. اگر کار با دو نوع چوب برایتان سخت است، می‌توانید از تخته‌هایی با ضخامت ۱۹ میلیمتر استفاده کنید. البته در این صورت باید زمان زیادی را صرف سنباده کاری کنید تا اتصالات درست و منظم دربیایند.

ابزار مورد نیاز

    دریل و مته
    مته خزینه
    اره مویی
    سنباده برقی و کاغذ سنباده ۱۲۰ و ۲۴۰
    متر و مداد

اگر خودتان ابزار مناسب برای برش تخته‌ها را ندارید، می‌توانید لیست تخته‌های مورد نیاز را به نجاری بدهید و چوب‌ها را در ابعاد مناسب برای ساخت میز تحریر سفارش بدهید.

نکته : هنگام اتصال تخته‌ها به یکدیگر، ابتدا سوراخ‌های آزمایشی ۳ میلیمتری (با مته خزینه) دریل کنید. اینکار ساخت میز را ساده تر میکند و ظاهر اتصالات را هم تمیزتر میکند.

گام دوم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

قبل از اینکه مونتاژ میز را شروع کنید، تکه چوب‌های کوچکی که برای زیری پایه‌ها بریده را به دو سر پایه‌های افقی بچسبانید. به این ترتیب در حین کار، این قسمت از میز تحریر خشک میشود.
گام سوم

هر دو تخته کناری باید یک برش اریب بخورند. ارتفاع پشت تخته‌های کناری ۲۱۰ میلیمتر و ارتفاع جلوی آنها ۱۰۲ میلیمتر است. این دو اندازه را روی دو سر تخته‌ها علامت بزنید و علامت‌های جلو و عقب را با یک خط بهم وصل کنید. این خطوط را با اره مویی ببرید.

گام چهارم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز,دکوراسیونی

 

تخته کف میز را بردارید و تخته‌های کناری را به دو طرف آن وصل کنید. این سه تخته را طوری بهم وصل کنید که تخته‌های کناری به اندازه ۲۰ میلیمتر از جلو بیرون زده باشند.

گام پنجم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

تخته جلویی میز را داخل بیرون زدگی تخته‌های کناری از تخته کف میز قرار بدهید و با چند پیچ آن را سرجایش ثابت کنید. همانطور که در تصویر می‌بینید این تخته را باید به تخته کف میز وصل کنید.

گام ششم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

تخته پشتی را روی تخته کف میز قرار بدهید و با چند پیچ آن را به تخته‌های کناری وصل کنید.

گام هفتم

تخته زیری میز را باید قبل از نصب به شکل مناسب دربیاورید. این تخته بین دو پایه عمودی پشتی قرار می‌گیرد و به عنوان پایه قسمت بالای میز عمل میکند. روی دو طرف تخته دو قسمت عریض ۷۵ میلیمتری بکشید. نقطه وسط این دو قسمت را پیدا کنید و آنها را بهم وصل کنید. سپس هر دو طرف را با زاویه ۴۵ میلیمتری و فاصله ۷۵ میلیمتری ببرید (شکل نهایی تخته زیری در تصاویر بعدی معلوم است).

گام هشتم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

بعد از آماده کردن تخته زیری، باید دو تا از پایه‌های عمودی را به آن وصل کنید. این تخته‌ها را طوری کنار هم قرار بدهید که تخته زیری درست وسط پایه‌ها (قسمت عریض تر) قرار بگیرد. سپس با چند پیچ آنها را بهم وصل کنید.

گام نهم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

حالا همه قطعات برای مونتاز نهایی پایه میز تحریر آماده اند. ابتدا دو پایه عمودی جلویی (پایه‌هایی که از هم جدا هستند) را بردارید و یک قطره چسب چوب به کف آنها بزنید.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

سپس هر کدام از آنها را به یکی از پایه‌های افقی پیچ کنید. سپس سراغ پایه‌های عمودی پشتی بروید (پایه‌هایی که تخته زیری بهشان وصل شده) و آن را به سر دیگر پایه‌های افقی وصل کنید.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز,دکوراسیونی

 

همانطور که در تصویر می‌بینید هم پایه‌های جلویی و پایه‌های پشتی از دو سر پایه‌های افقی ۸۰ میلیمتر فاصله دارند.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

در تصویر آخر می‌توانید شکل نهایی پایه مونتاژ شده میز تحریر را ببینید.

گام دهم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

قسمت بالایی میز را روی پایه بگذارید. قسمت بالایی میز باید ۸۰ میلیمتر از پایه‌ها بیرون زدگی داشته باشد و از کناره‌ها هم ۵ میلیمتر بیرون زده باشد.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

بعد از اینکه جای قسمت بالایی را روی پایه میز تنظیم کردید (اگر لازم می‌دانید، علامت هم بزنید)، آن را بردارید و روی تخته زیری میز و بالای پایه را چسب چوب بزنید. قسمت بالایی را دوباره روی پایه بگذارید و بعد از اینکه چسب کمی‌خشک شد، با چند پیچ اتصال را محکم تر کنید. این پیچ‌ها باید از کف میز رد بشوند و داخل پایه‌ها فرو بروند.

گام یازدهم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

تخته زیر پایی روی پایه‌های افقی و بین پایه‌های عمودی میز تحریر قرار می‌گیرد. در هر دو طرف این تخته ۷۳، ۴۴ و ۷۳ میلیمتر را اندازه بگیرید و روی قسمت ۴۴ میلیمتری یک شیار به اندازه عرض پایه‌های عمودی (۳۲ میلیمتر) ببرید. بعد از بریدن شیارها در دو طرف تخته زیر پایی، این تخته را به پایه‌های افقی بچسبانید.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز,دکوراسیونی

 

همانطور که در تصویر می‌بینید، تخته زیر پایی بین پایه‌های عمودی جلویی قرار می‌گیرد.

گام دوازدهم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

حالا باید درهای قفسه‌های روی میز را با لولا به قسمت رویی میز وصل کنید. برای هر تخته از دو لولا استفاده کنید و درها را به تخته پشتی قسمت رویی میز وصل کنید.

گام سیزدهم

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

مونتاژ میز تحریر چوبی تمام شده و می‌توانید سنباد کاری و رنگ زدن را شروع کنید. ابتدا میز را را با کاغذ ۱۲۰ سنباده بزنید تا همه ناهمواری‌های سطح و لبه‌ها از بین برود. لبه‌ها را هم با همین کاغذ گرد کنید. سپس با کاغد سنباده ۲۴۰، یکبار دیگر میز را سنباده بزنید تا سطح چوب کاملاً صاف بشود.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

اگر نمی‌خواهید میز را رنگ کنید، دو لایه سیلر آکریلیک یا واکس مخصوص چوب به میز بزنید. اگر هم می‌خواهید میز را رنگ کنید، با یک تکه ابر هر تعداد لایه رنگ که می‌خواهید به میز تحریر بزنید. بعد از خشک شدن رنگ هم میز را یکبار دیگر سنباده بکشید.

میز تحریر چوبی آماده است

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز,دکوراسیونی

 

ساخت این میز تحریر بسیار ساده است و اگر ابزار برش چوب را داشته باشید، ساده تر هم میشود.

 

آموزش ساخت میز تحریر,ساخت میز

 

 با تغییر اندازه تخته‌ها می‌توانید این میز تحریر را برای هر سنی بسازید. اگر می‌خواهید اندازه‌ها را تغییر بدهید، حواستان به نسبت ابعاد تخته‌ها باشد تا هنگام مونتاژ میز دچار مشکل نشوید.

آموزش تصویری ساخت میز تحریر

جمع آوری : دکوراسیون منزل

 

مطالب مشابه
مطالب مشابه
گالری عکس
نظر شما چی هست؟